Na świecie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Nowotwór prostaty da się pokonać wykorzystując lek na raka piersi, natomiast medykament na czerniaka może być efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, że oceni się, jaka mutacja spowodowała nowotwór u pacjenta. Jakby krajowi lekarze mogli diagnozować tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, ludzie z rakiem mogliby uniknąć wyniszczającego leczenia, chociażby stosowanej praktycznie na chybił trafił chemioterapii. Dużej grupie z nich ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze niezbyt dawno temu dzieliło się nowotwory zależnie od części ciała, które atakowały. Badano raka piersi, płuc, jelita albo prostaty Dzisiaj wiadomo, iż to naturalnie nie tylko lokalizacja, ale w głównej mierze występowanie pewnych mutacji genowych sprawia, iż konkretny medykament może być efektywny albo absolutnie nie. Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przesłane fragmenty guzów ludzi z całej planety sprawdzając równocześnie mnóstwo genów, jakie mogą mieć udział w rozwoju guzów. Dla każdego człowieka szykuje indywidualny raport prezentujący dostępną wiedzę na temat wykrytych zmian genomowych a także porady, jakie leki oraz dlaczego trzeba zastosować w konkretnym przypadku.

W ciele letniej Amerykanki Corey Wood nowotwór płuc zdiagnozowano dwa tygodnie po tym, kiedy zakończyła półmaraton. Dziewczyna pozostawała w świetnej formie oraz absolutnie nie miała żadnych skutków rozwoju guza. W trakcie porady u lekarza okulistyki na którą wybrała się jedynie po soczewki kontaktowe powiedziała okuliście że występują u niej błyski w oczach. Ten zlecił pełne badania, w czasie jakich odnaleziono zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych jak również miejsca przerzutów do kości. Był to rak płuca w czwartym stadium. Wydawało się, iż jedynym wyjściem leczenia będzie długotrwała oraz niszcząca chemioterapia. Jej lekarz przekazał jednak kawałki guza do badań profilowania genomowego. Odkryto, że raka spowodowała mutacja w genach ROS1 oraz jest na ten rodzaj mutacji dedykowane lekarstwo. Zadziałało. Obecnie płuca Corey Wood są czyste. Cud? Absolutnie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji znajdujących się w próbce nowotworowej u leczonej osoby i dobór odpowiedniej terapii do określonej sytuacji – są to rewolucyjne podejście do walki z rakiem. Doktor Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge na obszarze Massachusetts, jaka takie badania wykonuje informuje, że dzięki nim pacjent pobiera bezpieczny medykament w odpowiedniej dawce nastawiony na dany cel. Od momentu przesłania materiałów do wykonania raportu upływa w granicach 2 tygodni. Żeby wykonać test niezbędna jest niewielka ilość próbki z nowotworem. Będzie mogła to być tkanka pobrana wcześniej do analizy histopatologicznej. Efekt badania ukazuje informację o najistotniejszych dla przebiegu leczenia zmianach nowotworowych, potencjalnych terapiach indywidualnych, możliwych badaniach w warunkach klinicznych wykonywanych z lekami, jakie pomagają. Tego typu wiedza będzie pozwalać lekarzowi znaleźć najlepsze leczenie.