Dużo większy zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o zaczęciu emisji roboczych sygnałów nawigacyjnych przez nowe dwa satelity systemu Galileo – europejskiego odpowiednika nawigacji GPS. Poszerza to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 oraz 10 zostały ustawione na orbicie 11 września 2015 r. Po wykonaniu wielomiesięcznych, rygorystycznych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie zgodne z założeniami. Szczególnie, z użyciem 20-metrowej anteny znajdującej się w centrum ESA na obszarze Belgii, zrealizowano analizy częstotliwości radiowych sygnałów generowanych z owych orbiterów, by sprawdzić formę sygnału i jego wielkość.

Przetestowano oprócz tego efektywność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Badania były prowadzone z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku testowano nadawanie komend a także monitorowanie orbiterów, natomiast w drugim koordynowanie odbierania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy zostały zakończone satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni szybciej niż przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery rozpoczęły przekazywanie kompleksowych danych nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje aktualnie też badania 2-óch kolejnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 oraz 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Z kolei satelity nr 13 a także 14 odbyły jakiś czas temu badania przed wysłaniem na orbitę w centrum ESTEC znajdującego się w Noordwijk w Holandii i zostały umieszczone do magazynowania w oczekiwaniu na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech trwa produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Ostateczny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 satelity. Aktualnie emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „roboczej” – wykorzystuje je branża satelitarna do opracowania towarów i usług, jakie przyszłości mają być udostępnione użytkownikom.